Sposób działania Porozumienia
Sposób działania Dobrowolnego Porozumienia REKARTON jest bardzo prosty. Porozumienie zachęca do zbierania opakowań wielomateriałowych takie instytucje jak firmy zajmujące się zbieraniem i wywozem odpadów, sortownie odpadów komunalnych oraz powiaty i gminy. Porozumienie wspiera finansowo pozyskiwanie m.in. zużytych kartoników po płynnej żywności, a następnie koordynuje przekazanie ich do recyklingu, czyli do wytwórców papieru oraz producentów płyt wykorzystywanych w budownictwie.
Zużyte kartoniki do mleka i soków są źródłem wysokiej jakości celulozy, gdyż w 70-75% składają się z celulozy i łatwo mogą zostać poddane recyklingowi.
Najbardziej popularną metodą ich recyklingu jest odzysk celulozy w papierni i ponowne jej wykorzystanie do produkcji różnego rodzaju papierów i tektur. Odpady po kartonach przerabia się również na płyty drewnopodobne mające zastosowanie w przemyśle meblarskim czy budownictwie.
W Polsce recykling zużytych kartonów odbywa się w papierniach: Mondi Świecie S.A., Fabryce Papieru i Tektury „Beskidy” S.A. oraz Tektura Opakowania Papier S.A., a także w zakładach produkujących płyty wiórowe wykorzystywane m.in. w budownictwie („PMP RECYKL” Sp. z o.o. z Ćmielowa).
Aktualności »
Forum Nowoczesnej Produkcji to kongres łączący przedstawicieli m.in. przemysłu, transportu, logistyki oraz dostawców rozwiązań technologicznych. Jako Patron Honorowy tego wydarzenia, zachęcamy do wzięcia w nim udziału i uzyskaniu informacji o trendach i wyzwaniach nowoczesnej produkcji w Polsce.
|
W dniach 5-7 lutego 2019 r. w Poznaniu odbyła się jubileuszowa, bo już dziesiąta, edycja "Międzynarodowej Konferencji Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów" organizowana przez firmę Abrys pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania.
|
13 grudnia 2018 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie wzoru formularza sprawozdania o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi za rok 2018.
|