Mondi 2008

Oficjalne rozpoczęcie recyklingu kartonów do płynnej żywności w MONDI Świecie S.A. w Świeciu n/Wisłą.

Pod koniec października 2007 roku zakończono podpisywanie umów z użytkownikami opakowań kartonowych do płynnej żywności, którzy zgodzili się na wnoszenie dobrowolnej opłaty recyklingowej. W momencie, gdy wpłynęły pierwsze środki finansowe pozwalające na realizację celów Programu REKARTON, rozpoczęto recykling kartonów do płynnej żywności w zakładach papierniczych MONDI Świecie S.A. Do końca 2007 roku recyklingowi poddano 195 ton odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności. W zakładach w Świeciu można poddawać recyklingowi 2-2,5 tysiąca ton zużytych opakowań po mleku i sokach rocznie.

17 stycznia 2008 roku w zakładzie MONDI Świecie S.A. miało miejsce uroczyste uruchomienie recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności na rok 2008. W uroczystości wzięli udział sygnatariusze Dobrowolnego Porozumienia, przedstawiciele firmy MONDI, poseł Janusz Mikulicz, przedstawiciel sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Również Andrzej Maćkowiak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, wyraził żywe zainteresowanie spotkaniem i w liście wystosowanym do organizatorów życzył dalszych sukcesów w realizacji Programu.

Na początku spotkania, przedstawiona została krótka prezentacja na temat firmy MONDI oraz jej działalności w zakresie poddawania recyklingowi kartoników po mleku i sokach. Zostały przedstawione także wyniki pierwszych testów recyklingu kartonów do płynnej żywności, a także cele Programu REKARTON na 2008 rok oraz plany dotyczących dalszej współpracy pomiędzy Programem REKARTON i MONDI.

Następnie uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na teren makulaturowni MONDI, gdzie odbyło się uroczyste uruchomienie recyklingu kartonów do płynnej żywności na rok 2008. Uczestnicy spotkania chętnie skorzystali z możliwości wrzucenia symbolicznego kartonika po soku lub mleku do hydropulpera, rozpoczynając tym samym recykling tych opakowań. W trakcie demonstracji procesu odzyskiwania celulozy z kartonów w hydropulperze, można było uzyskać wszystkie niezbędne informacje dotyczące przygotowań do i procesu recyklingu kartoników, a także przyjrzeć się z bliska całemu procesowi. Po zakończeniu pokazu uczestnicy zostali ponownie przewiezieni do zakładu MONDI Świecie S.A.

Kontakt

Krajowa  Izba Gospodarcza
Przemysłu Spożywczego i Opakowań
Al. Wilanowska 97E,  02-765 Warszawa
Tadeusz Pokrywka
Prezes KIGPSiO

tel.: 22 853 74 06
fax: 22 742 10 45
tel. kom.: 605 259 815
e-mail: kig-ps@kig-ps.pl
Znajdź nas również na facebooku: konto Fb

Projekt i wykonanie - Netmax