Prowadzone akcje

Dobrowolne Porozumienie REKARTON chętnie wspiera akcje edukacyjne i promocyjne prowadzone w całej Polsce, zarówno w największych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. Działając jako Program REKARTON angażowaliśmy się m.in. w organizację konkursów dla szkół i gmin, pikników ekologicznych oraz wszelkich innych działań zachęcających do selektywnego zbierania zużytych kartoników po mleku i sokach.

17 października 2017 roku odbyło się oficjalne zakończenie XVIII edycji Konkursu o Puchar Recyklingu organizowanego przez miesięcznik „Przegląd Komunalny” pod patronatem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Związku Miast Polskich oraz Polskiej Izby Ekologii.

28  maja 2017 r. odbył się Poznański Festyn Ekologiczny w ramach X Poznańskich Dni Recyklingu. Organizatorami eventu, jak miało to miejsce również w latach poprzednich, była Agencja Informacji i Ochrony Środowiska oraz WELLINGTON Eco.

26 października 2016 r. w Ostrowskim Centrum Kultury odbyło się rozstrzygnięcie X Jubileuszowego Konkursu Ekologicznego organizowanego przez Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. obrowolne Porozumienie REKARTON, tradycyjnie już, było partnerem Konkursu.

W sobotę, 28 września, w parku WI-MA (dawna Widzewska Manufaktura) odbyła się trzecia łódzka edycja akcji „Kultura to Natura, czyli zamień odpady na kulturalne wypady”. Celem akcji jest edukacja ekologiczna i kulturalna oraz integracja. Jej organizatorami byli Dominik Dobrowolski oraz Spółdzielnia Socjalna „Spóła Działa”, a partnerami Program REKARTON i Fundacja ProKarton.

W sobotę, 21 września 2013 roku, odbył się „Gdański piknik ekologiczny. Kulturalny recykling na Przymorzu”, czyli akcja o charakterze ekologiczno-edukacyjnym zainicjowana przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku, Partnerstwo Przymorze oraz Dominika Dobrowolskiego. Partnerem Programu był Program REKARTON oraz Fundacja ProKarton.

20 lipca 2013 r. w Smolanym Dębie odbyła się akcja „Kultura to Natura”, której towarzyszyła prapremiera sztuki „Wieczór panieński, czyli pieśń o korowaju”. Mieszkańcy Suwalszczyzny oraz turyści mieli okazję przekazać zużyte kartoniki po mleku i sokach do recyklingu oraz wziąć udział w licznych wydarzeniach kulturalnych.

Od środy, 26 czerwca, w Kawiarni Naukowej na krakowskim Kazimierzu przez trzy dni trwał festiwal filmowy „Lasy świata i ich mieszkańcy”, zorganizowany przez Polską Zieloną Sieć (PZS) przy współpracy z włoskim Terra di Tutti Film Festival. W ramach festiwalu goście wzięli także udział w akcji „Recykling daje owoce”, współorganizowanej przez Program REKARTON, Fundację ProKarton oraz Dominika Dobrowolskiego.

W czerwcu 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Bełchatowie została podsumowana VI już edycja konkursu "Na tropie surowców wtórnych – 1,2,3 … kartoniki zbieraj Ty!".

Organizatorami konkursu, jak miało to miejsce również w latach poprzednich, była Szkoła Podstawowa nr 4 oraz spółka "EKO-REGION". Wzięło w nim udział 11 przedszkoli, 11 szkół z miasta i powiatu oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, które zebrały łącznie 8 230 kilogramów zużytych kartoników po mleku i sokach. Wszystkie zebrane kartony zostały przekazane do recyklingu – powstanie z nich papier lub płyty wykorzystywane w budownictwie.

Kolejna edycja akcji "Recykling daje owoce" została zorganizowana w sobotę, 15 czerwca 2013 roku, w Parku Bednarskiego w Krakowie. Tym razem odbyła się ona w ramach pikniku ParkuJeMyEko, dla uczestników którego przygotowano wiele atrakcji m.in. warsztaty bębniarskie, wspólne muzykowanie na różnych instrumentach, warsztaty budowania z gliny i słomy, podchody dla dzieci czy warsztaty ruchu „5Rytmów”.

18 maja 2013 r. przed hipermarketem Auchan w warszawskim Centrum Handlowym Wola Park w ramach akcji "Kultura to Natura" zostało rozdanych ponad dwa tysiące biletów do kin, teatrów, muzeów oraz na różne ciekawe wydarzenia kulturalne. Partnerem akcji był Program REKARTON.

11 i 12 maja 2013 r., Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik, zorganizował razem z Programem REKARTON oraz Fundacją "Potrafię-Pomagam!" kolejną odsłonę akcji "Recykling daje owoce", tym razem w Zielonej Górze, w centrum handlowym Focus Mall.

22 kwietnia 2013 r., z inicjatywy Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Gdańsku, odbyła się akcja o charakterze edukacyjno-ekologicznym „Dzień Ziemi w Gdańsku. Recykling daje owoce... na Przymorzu”. Tym razem celem akcji, oprócz zbierania zużytych kartoników po mleku i sokach, była nie tylko edukacja, ale również integracja.

Przedszkolaki z pięciu katowickich przedszkoli zebrały ponad 5 tys. kartoników po sokach i mleku w zamian otrzymując pyszne i zdrowe owoce. Po zebraniu kartoniki trafiły do recyklingu.

W Parku Miejskim w Hajnówce w niedzielę, 23 września 2012 r., już po raz trzeci odbył się Festyn Ekologiczny, który miał na celu promowanie idei poszanowania środowiska naturalnego i podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców miasta.

W ramach Święta Ekologii, które obchodzono 6 października 2012 roku w Jeleniej Górze, odbyły się konkursy związane z segregacją odpadów, a także pokazy recyklingu zużytych kartoników po mleku i sokach, podczas których zostały one wykorzystane do produkcji papieru czerpanego.

W dniach 6-7 grudnia 2012 roku w Krakowie odbyła się IX Konferencja Przemysłu Spożywczego poświęcona ważnym dla tego sektora zmianom prawa. Podczas spotkania Tadeusz Pokrywka, prezes Krajowej Izby Gospodarczej "Przemysł Spożywczy", wygłosił prezentację „Zmiany prawa w zakresie ochrony środowiska i skutki tych zmian dla przemysłu spożywczego”. W konferencji udział wzięło ponad 80 osób.

Finał XIII edycji Konkursu o Puchar Recyklingu odbył się w listopadzie 2012 roku podczas uroczystej Gali Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON. Program REKARTON, jeden z partnerów konkursu, był sponsorem nagród w kategorii "Rekordowy Karton".

7 listopada 2012 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Bełchatowie odbyła się akcja o charakterze ekologiczno-edukacyjnym ,"Eko Święto w Czwórce", której mottem była wyliczanka: "1, 2, 3… kartoniki zbieraj Ty, 4, 5, 6… elektrośmieci oddaj też, 7, 8… zdrowo jedz i pij, 9, 10… ekologicznie z Czwórką żyj!"

We współpracy z Programem REKARTON w maju 2012 roku w Szkole Podstawowej nr 271 im. 11 Listopada w Warszawie odbył się konkurs ekologiczny "Rzeźba z kartoników po mleku i sokach". Do konkursu przystąpiło osiem klas: trzy klasy I, trzy klasy II oraz dwie klasy III. Każda klasa wykonała jedną wspólną rzeźbę na podstawie pomysłów dzieci. Celem konkursu było przybliżenie dzieciom problemu selektywnej zbiórki oraz odzyskiwania i recyklingu odpadów opakowaniowych.

W sobotę, 2 kwietnia 2011 roku, podczas targów Eco Family w Kielcach zorganizowana została akcja "Recykling daje owoce". Inicjatorem, a zarazem organizatorem projektu był Dominik Dobrowolski, redaktor portalu www.cycling-recycling.eu, a wśród jego partnerów znalazły się następujące organizacje: Program REKARTON, Europejska Platforma Recyklingu Polskiej Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, spółka REMONDIS Electrorecycling oraz Fundacja Zielony Horyzont. Wsparły go również: Fundacja Odzyskaj Środowisko, Polski Klub Ekologiczny i liczne media lokalne. Patronat nad akcją objęli prezydent Kielc oraz wojewoda świętokrzyski.

Pod koniec roku szkolnego 2011/2012 zakończyła się już piąta edycja konkursu "Na tropie surowców wtórnych – 1,2,3 … kartoniki zbieraj Ty!", zorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Bełchatowie oraz spółkę "EKO-REGION". Sponsorem konkursu był Program REKARTON, a patronat nad nim objął prezydent miasta Bełchatowa. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 5 tysięcy uczniów i przedszkolaków wraz z rodzinami, a także mieszkańcy miasta i gminy Bełchatów. Z roku na rok ilość zebranych kartonów jest coraz bardziej imponująca – w tym roku zebranych zostało aż ponad 9 ton użytych kartoników po mleku i sokach! Uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody, m.in. odtwarzacze CD, MP3, MP4, a także sprzęt sportowy.

Z okazji Światowego Dnia Ziemi, w dniach 19-22 kwietnia 2012 roku, w czterech miastach Polski odbyła się kolejna edycja akcji "Recykling daje owoce". Jej inicjatorem był Dominik Dobrowolski, znany ekolog i podróżnik, a głównym partnerem był po raz kolejny Program REKARTON. Akcja miała na celu zachęcenie Polaków w różnym wieku do czynnego udziału w inicjatywach proekologicznych. Duży nacisk położono na edukowanie dzieci i młodzieży oraz kształtowanie nawyków związanych z recyklingiem oraz segregacją odpadów na co dzień.

W warszawską edycję akcji "Recykling daje owoce", która odbyła się 19 kwietnia 2012 roku, zaangażowali się studenci Politechniki Warszawskiej. Tego dnia kampus uczelni przypominał stoisko z owocami. Każdy, kto przyniósł kartoniki po napojach, otrzymywał jabłka, gruszki, kiwi lub pomarańcze. W akcji wzięło udział kilkaset warszawskich studentek i studentów. Kilkanaście pełnych worków zebranych kartoników zostało przekazanych za pośrednictwem Stowarzyszenia EKON Programowi REKARTON, który zatroszczył się o ich recykling. Dodatkowo studenci zbudowali z kartoników eko-robota.

Także w niedzielę, 22 kwietnia 2012 roku, w ramach obchodów Dnia Ziemi, w Kluboksięgarni Głośna w Poznaniu na wszystkich mieszkańców miasta czekało mnóstwo owoców. Uczestnicy akcji "Recykling daje owoce", którzy przenieśli co najmniej 5 kartonów po napojach, mogli otrzymać pełną garść soczystych owoców. Podwórko Głośnej i Kina Muza zaaranżowano na mały warsztatowy kramik. Wszyscy chętni mogli poznać tajniki tworzenia z kartonów portfelików, plecionych wazonów czy karmników dla ptaków. Dla najmłodszych przygotowano także warsztaty „Eko jest spoko”, podczas których mieli okazję nauczyć się jak samemu stworzyć eko-zabawki: instrumenty z papieru i kartonów, bransoletki z worków na śmieci czy pacynki z gazet. Przekrój wiekowy (od 3 do 90 lat) i ekologiczna świadomość poznaniaków zaskoczyły samych organizatorów akcji, w czasie której zebrano ponad dwa tysiące kartoników!

Trójmiejska odsłona akcji "Recycling daje owoce", której lokalnym koordynatorem było Centrum Wychowania Morskiego, odbyła się w Dzień Ziemi, czyli 22 kwietnia 2012 roku, na Skwerze Kościuszki, czyli w samym sercu Gdyni. Wymianie pustych kartonów po napojach na owoce towarzyszył szereg akcji związanych z flagowym żaglowcem Centrum Wychowania Morskiego – Zawiszą Czarnym. Od samego rana trwała konstrukcja Zawiszy, którego pokład, maszty i żagle zostały w całości zbudowane z przyniesionych kartoników.  W rezultacie powstał model o wymiarach około 6 metrów długości i 2 metrów wysokości. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem wśród mieszkańców Gdyni. Łącznie uzbierano około metra sześciennego kartonów zgromadzonych w kontenerze na makulaturę dostarczonym przez współpracującą z organizatorami firmą Sanipor.

W Krakowie akcja "Recykling daje owoce" została zorganizowana 20 kwietnia 2012 roku w XI Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Dąbrowskiej w Nowej Hucie przez grupę pasjonatów skupionych wokół Dominika Dobrowolskiego. W tym roku nacisk położono na zbiórkę kartoników po napojach, które w całości nadają się do recyklingu. Ze względu na to, że szczególnie ważne jest kształcenie nawyku segregowania śmieci wśród młodzieży, akcja została zorganizowana w znanym z ekologicznych inicjatyw XI LO w Nowej Hucie. Jej zwieńczeniem było stworzenie przez uczniów drzewa ze zużytych kartonów. W akcji wzięło udział łącznie kilkuset uczniów liceum, a zebrano w sumie kilkanaście worków kartoników.

W środę, 21 marca 2012 roku, w Pierwszy Dzień Wiosny już po raz czwarty odbyła się akcja „Kultura to Natura”. Akcję wspierał Program REKARTON. Znany ekolog i podróżnik, Dominik Dobrowolski, zawitał tym razem na warszawską Pragę. Podczas imprezy rozdano ponad dwa tysiące biletów do kin, teatrów, muzeów oraz na różne wydarzenia kulturalne. Aby je otrzymać bilety wystarczyło przynieść surowce wtórne, baterie, elektrośmieci lub można było też przyjść w ekologicznych przebraniach. Podczas akcji zebrano ponad 5 ton różnych surowców, w tym kartoników, które zamiast na wysypiska trafiły do recyklingu.

24 kwietnia 2012 roku odbył się finał II edycji konkursu plastycznego „Z ekologią żyję w zgodzie, pomagam przyrodzie”, organizowanego po raz kolejny przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Słupsku. Partnerem tej jakże cennej inicjatywy ekologicznej skierowanej do najmłodszych był Program REKARTON. W konkursie udział wzięły dzieci z 30 przedszkoli działających w mieście Słupsku oraz gminach Kobylnica i Słupsk. Spośród 150 prac o tematyce ekologicznej wybrano trzy, których autorzy otrzymali nagrody główne. Dodatkowo przyznano także 12 wyróżnień. Podczas finału konkursu dziewięć nagród specjalnych wręczył dr Władysław Janikowski, dyrektor Programu REKARTON.

Zgodnie ze zmianami do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, które zostały uchwalone 1 lipca 2011 roku, a weszły w życie wraz z początkiem 2012 roku, właścicielami odpadów komunalnych stały się gminy. Jednocześnie to właśnie na gminy został nałożony obowiązek tworzenia warunków do selektywnego zbierania wybranych odpadów. Oznacza to, że władze gmin powinny zorganizować system selektywnego zbierania odpadów komunalnych, w tym odpadów wielomateriałowych, takich jak m.in.  kartony po płynnej żywności.

Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna (www.pfe.waw.pl) oraz Firma JARPER Sp. z o.o. we współpracy z Programem REKARTON zorganizowały konkursy zbierania kartoników po mleku i sokach w całym powiecie piaseczyńskim.            
Konkurs „O środowisko dbamy do pojemników JARPER kartony po mleku i sokach wrzucamy”, do którego przystąpiły wszystkie placówki oświatowe w gminie Prażmów, rozpoczął się w 2011 roku. Wręczenie nagród laureatom oraz oficjalne ogłoszenie wyników nastąpiło w czerwcu 2012 roku na wspólnym happeningu organizowanym dla mieszkańców gminy Prażmów, która sprawuje patronat honorowy nad całym wydarzeniem.

Jesienią 2011 roku odbyło się oficjalne zakończenie XII edycji Konkursu o Puchar Recyklingu organizowanego przez miesięcznik „Przegląd Komunalny” pod patronatem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Związku Miast Polskich oraz Polskiej Izby Ekologii.

Celem konkursu jest promocja recyklingu odpadów i sposobów ich zagospodarowania oraz edukacja dzieci i młodzieży w zakresie ochrony środowiska. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest szeroko rozumiana promocja działań proekologicznych. Wśród uczestników XII edycji Konkursu o Puchar Recyklingu największą grupę stanowiły przedsiębiorstwa związane z gospodarką odpadami.

16 września 2011 roku, w Klubokawiarni Warszawa Powiśle, ruszyła jesienna edycja akcji „Recykling daje owoce”. Odbyła się tam pierwsza wymiana zużytych kartoników po mleku i sokach na owoce.
Podczas akcji w zamian za przyniesione zużyte kartoniki po mleku i sokach, rozdawane były pyszne, zdrowe owoce.

Zebrane kartony, łącznie ponad 800 sztuk, zawierają cenne surowce wtórne (np. papier) i można je łatwo poddać recyclingowi w polskich zakładach papierniczych.

W niedzielę, 18 września 2011 roku, przy Nowohuckim Centrum Kultury odbyła się krakowska edycja ogólnopolskiej akcji „Recykling daje owoce”, której pomysłodawcą jest Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik. W Krakowie akcja została zorganizowana we współpracy z Fundacją Instytutu Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka oraz przy wsparciu między innymi Programu REKARTON. Patronat medialny nad akcją objęły lokalne media.

W grudniu 2011 roku rozpoczęła się V edycja konkursu „Na tropie surowców wtórnych – 1,2,3 … kartoniki zbieraj Ty!”, organizowana przez Szkołę Podstawową nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Bełchatowie we współpracy z firmą „EKO-REGION” oraz Programem REKARTON. Celem inicjatywy, skierowanej do uczniów szkół podstawowych oraz przedszkolaków z gminy Bełchatów, jest edukacja ekologiczna oraz podniesienie świadomości na temat potrzeby recyklingu odpadów po opakowaniach kartonowych do płynnej żywności.

W dniu 31 maja 2011 roku rozstrzygnięty został konkurs na zbiórkę kartoników po mleku i sokach zorganizowany przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. Partnerem akcji był Program REKARTON.

W poniedziałek, 30 maja 2011 roku w Spytkowie koło Giżycka odbył się po raz trzeci Mazurski Festyn Ekologiczny „Ekologika”. Został on zorganizowany przez Mazurski Związek Międzygminny „Gospodarka Odpadami”. Akcję wspierał Program REKARTON. Nieprzypadkowo impreza odbyła się właśnie w Spytkowie. W pobliżu tej mazurskiej miejscowości trwa obecnie budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, który współpracować będzie z 12 gminami.

Cykl akcji „Zamień odpady na kulturalne wypady” został zainaugurowany 18 września 2009 roku w Warszawie. Jego głównym celem jest edukacja ekologiczna i kulturalna poprzez pokazanie, że obszar ekologii i kultury powinny iść w parze – człowiek kulturalny nie śmieci i potrafi segregować odpady. Zebrane podczas akcji zużyte opakowania, sprzęt i baterie będą poddane recyklingowi i utylizacji. Wszystkie one stanowią bowiem cenny surowiec, który można użyć powtórnie, wykorzystując materiał, z którego zostały wyprodukowane lub energię w nich zawartą.

16 kwietnia 2011 roku w Warszawie rozpoczął się cykl akcji „Zamień odpady na kulturalne wypady” organizowany przez Fundację EkoRozwoju oraz Fundację Sztuki Współczesnej In Situ wraz z partnerami, w tym także z Programem REKARTON. Patronem medialnym warszawskiej edycji był portal internetowy www.mmwarszawa.pl.

7 maja 2011 roku akcja „Zamień odpady na kulturalne wypady” przeniosła się po raz pierwszy do Poznania.

Poznaniacy, którzy chcieli wymienić odpady na bilety wstępu do muzeów, teatrów oraz kin, oddawali zużyte surowce wtórne przy Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar. Bilety, które zostały rozdane poznaniakom, dostarczyły m.in. Muzeum Narodowe w Poznaniu, Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego, Filharmonia Poznańska, kina „Muza” i „Rialto”, Centrum Kultury ZAMEK oraz Teatr Muzyczny w Poznaniu. Patronat nad akcją objęli Minister Środowiska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Poznania. W akcji uczestniczyło około dwóch tysięcy mieszkańców Poznania, którzy otrzymali 1 700 biletów.

W związku z rozpoczęciem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, 15 czerwca 2011 roku
Dominik Dobrowolski wyruszył na kolejną ekologiczną wyprawę. Jednym z partnerów akcji był Program REKARTON. Podróż rowerowa rozpoczęła się we Wrocławiu, a zakończyła w Brukseli w przeddzień rozpoczęcia polskiej Prezydencji w UE, 30 czerwca 2011 roku. Wyprawa realizowana była pod hasłem „Stop CO2 – Rusz się!”. Jej celem było nagłośnienie w Unii Europejskiej problemu zmian klimatycznych oraz możliwości przeciwdziałania ich skutkom poprzez zmianę postaw ludzi.

W niedzielę, 5 czerwca 2011 roku, na Placu Wolnica w Krakowie odbyła się akcja „Kultura to Natura”, zorganizowana z okazji Światowego Dnia Środowiska. Jednym z partnerów inicjatywy był Program REKARTON.

Ponad 2 tysiące osób wymieniło surowce wtórne na bilety do kin, teatrów i muzeów, a także na sadzonki roślin. Uczestnicy akcji przynieśli około 20 kilogramów kartoników po mleku i sokach, 2,5 tysiąca kilogramów szkła, 1,9 tysiąca kilogramów papieru, 550 kilogramów plastiku, około 1 tysiąc kilogramów zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, 50 sztuk baterii oraz 140 kilogramów puszek.

18 maja 2012 roku, podczas Targów Eco Family w Kielcach odbyła się kolejna odsłona akcji „Recykling daje owoce”. Głównym partnerem inicjatywy podobnie jak w innych miastach był Program REKARTON. Za przyniesione kartoniki po napojach zwiedzający targi otrzymywali garść pysznych owoców, a zaproszeni uczniowie brali udział w konkursie wiedzy ekologicznej.

Wraz z rozpoczęciem wiosny, w dniu 21 marca 2010 roku, Fundacja EkoRozwoju oraz Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ wraz z partnerami, w tym również Programem REKARTON, rozpoczęły cykl akcji „Zamień odpady na kulturalne wypady”, podczas których surowce wtórne przyniesione przez uczestników zostały wymienione na wejściówki na wydarzenia kulturalne. Pomysłodawcą i koordynatorem akcji był Pan Dominik Dobrowolski oraz serwis www.cycling-recykling.eu.

Warszawska akcja „Zamień odpady na kulturalne wypady” odbyła się w niedzielę, 21 marca 2010 roku, w godzinach od 10.00 do 14.00, na terenie Klubokawiarni Warszawa Powiśle.

W piątek i sobotę (26 i 27 marca 2010 roku) na Placu Solnym w centrum Wrocławia pojawiły się rzesze wrocławian z torbami pełnymi plastiku, szkła, makulatury, puszek, kartonów do mleka i soków oraz zużytych baterii. Akcja „Zamień odpady na kulturalne wypady” zorganizowana po raz piąty we Wrocławiu jeszcze nigdy nie cieszyła się takim zainteresowaniem.

W sobotę, 15 maja 2010 roku, w Miasteczku Studenckim AGH w Krakowie został zorganizowany punkt wymiany surowców wtórnych na bilety na wydarzenia kulturalne w ramach akcji „Zamień odpady na kulturalne wypady”.

W akcji wzięło udział ponad 1 200 osób. W zamian za odpady mieszkańcy Krakowa otrzymali bilety, materiały edukacyjne oraz torby na zakupy. Każdy z uczestników mógł otrzymać bilety m.in. do krakowskiego Aquarium, Muzeum Narodowego, Kina Kijów, Muzeum Przyrodniczego, na ekspozycję „Wawel zaginiony” na Wawelu oraz na koncert grupy Klezzmates, zespołu inspirującego się tradycyjną muzyką żydowską. Wszystkie bilety zostały rozdane. Do współpracy zgłosiło się aż 31 krakowskich instytucji kulturalnych, sportowych i turystycznych, w tym prawie wszystkie kina i muzea.

W sobotę, 19 czerwca 2010 roku, na Rynku Starego Miasta w Łodzi, odbył się łódzki finał akcji „Zamień odpady na kulturalne wypady”. Akcja w Łodzi zakończyła się pełnym sukcesem. Dopisali zarówno łodzianie, którzy przynieśli ze sobą surowce, a także pogoda i media. Podczas akcji zostało rozdanych blisko tysiąc różnego rodzaju biletów, zaproszeń na wydarzenia kulturalne oraz prezentów, które były wydawane w zamian za przynoszone surowce, w tym także kartoniki po mleku i sokach.

W sobotę, 18 września 2010 roku, Targ Węglowy w Gdańsku odwiedziło ponad 1 700 gdańszczan. Przynieśli oni ze sobą około 1,03 tony opakowań ze szkła, 280 kg opakowań z tworzyw sztucznych oraz 2,69 tony opakowań z papieru i tektury, które zostały następnie przekazane do Zakładu Utylizacji Odpadów.

W dniach 15-19 października 2010 roku na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie odbyły się warsztaty projektowania 2D pod hasłem „Projekt elementów kampanii społecznej nakłaniającej do segregacji odpadów”.  Patronat nad warsztatami objął Program REKARTON. W ciągu pięciu kolejnych dni intensywnej pracy studenci mieli okazję do gruntowanej analizy oraz rozwiązania konkretnego problemu projektowego, a także do zaprezentowania wyników swojej pracy w trakcie wystawy podsumowującej.

W połowie lipca 2010 roku w firmie Mondi Świecie S.A. odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone zagadnieniom związanym z recyklingiem odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności. W spotkaniu uczestniczyły firmy zajmujące się zbiórką tego typu odpadów, sygnatariusze Dobrowolnego Porozumienia oraz użytkownicy opakowań kartonowych. Do Świecia przybyli również w charakterze gości specjalnych: senator Michał Wojtczak, zastępca przewodniczącego Senackiej Komisji Środowiska oraz posłanka Grażyna Ciemniak, członek Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

W sobotę, 12 czerwca 2010 roku, w Parku Agrykola w Warszawie odbył się Finał V Warszawskich Dni Recyklingu. Organizatorami akcji były m.in. Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m. st. Warszawy, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie oraz Program REKARTON, które po raz kolejny przygotowały dla warszawiaków szereg atrakcji.

W dniu 9 listopada 2010 roku odbyło się posiedzenie Kapituły konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu, podczas którego wyłoniono jego laureatów. Finał XI edycji konkursu odbył się podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO w Poznaniu. Konkurs o Puchar Recyklingu, organizowany przez „Przegląd Komunalny”, to jedyne w Polsce przedsięwzięcie, które w sposób kompleksowy ocenia selektywną zbiórkę odpadów oraz działania edukacyjne w tym zakresie. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie podmiotów, które posiadają najbardziej efektywne systemy selektywnej zbiórki odpadów oraz prowadzą ciekawą i skuteczną edukację ekologiczną.

Projekt „Promocja Selektywnej Zbiórki Odpadów Opakowaniowych w Wybranych Dzielnicach Warszawy” powstał z inicjatywy Stowarzyszenia „Niepełnosprawni dla Środowiska EKON”. Partnerami projektu były Fundacja Nasza Ziemia oraz Stowarzyszenie Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, organizacji odzysku REKOPOL, Programu REKARTON oraz firmy „BYŚ”. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, pochodzącemu ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

W nocy z 15 na 16 maja 2010 roku po raz siódmy odbyła się w Warszawie Noc Muzeów. Jest to jedno z największych kulturalnych wydarzeń miasta, które cieszy się ogromną popularnością szczególnie wśród osób młodych. Niestety generuje ono również znaczącą ilość śmieci, które bardzo często mogą być ponownie wykorzystane. Jest to świetna okazja, aby uczulić warszawiaków na problem selektywnego zbierania i ponownego przetwarzania odpadów. Właśnie z tego powodu Fundacja EkoRozwoju wraz z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ zorganizowały podczas Nocy Muzeów akcję rozdawania kilkunastu tysięcy soczków w kartonikach z wizerunkiem Chopina oraz zbiórkę zużytych kartoników.

W dniu 18 września 2010 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej na Podpromiu w Rzeszowie odbył się festyn ekologiczny zorganizowany w ramach projektu „Partnerska sieć dla zrównoważonego rozwoju gmin dorzecza rzeki Wisłok”. Został on zorganizowany przez Związek Komunalny „Wisłok”. Celem projektu była edukacja i promocja w zakresie segregacji odpadów i dbania o czystość rzek. Jednym ze sponsorów imprezy był Program REKARTON.

25 września 2010 roku Burmistrz Miasta Hajnówka zorganizował w parku miejskim festyn ekologiczny, podczas którego ogłoszono wyniki konkursów ekologicznych prowadzonych
w szkołach i przedszkolach.

W roku szkolnym 2009/2010 Burmistrz Miasta Hajnówka rozpoczął współpracę z Krajową Izbą Gospodarcza „Przemysł Spożywczy” oraz z Fundacją Ekonomistów Ochrony Środowiska i zasobów naturalnych. Efektem tej współpracy była organizacja konkursu zbiórki kartonów do płynnej żywności w ramach Programu REKARTON oraz dwa konkursy: plastyczny i literacki dotyczące selektywnej zbiórki szkła. Uwieńczeniem całorocznej pracy dzieci i młodzieży był festyn ekologiczny, podczas którego uczestnikom konkursu oraz szkołom, które wzięły w nim udział wręczono nagrody.

W sobotę, 24 kwietnia 2010 roku, pod Muszlą Koncertową w Gdyni Dziennik Bałtycki zorganizował Dzień Ziemi. Partnerem akcji była spółka EKO DOLINA, która tego dnia na swoim stoisku nieodpłatnie odbierała przyniesione przez uczestników drobne elektrośmieci. Przy stoisku EKO DOLINY można było również otrzymać torby ekologiczne, a na najmłodszych czekały plansze edukacyjne, krzyżówki i kolorowanki.

Od pięciu lat w czerwcu odbywają się „Wschowskie Dni Recyklingu”, organizowane przez Spółkę Komunalną Wschowa Sp. z o.o. Mają one na celu wspieranie działań edukacyjnych w zakresie promowania i wdrażania selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Systematyczna praca w budowaniu mody na selektywną zbiórkę odpadów przynosi wymierne korzyści, co ma odzwierciedlenie we wzroście zbiórki mas poszczególnych odpadów podlegających recyklingowi na terenie gminy Wschowa.

W niedzielę, 13 czerwca 2010 roku, w parku nad Jeziorem Wolsztyńskim odbył się Powiatowy Piknik Recyklingowy, w którym wzięli udział mieszkańcy powiatu wolsztyńskiego.

Urząd Miasta Bydgoszczy reprezentowany przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przy współpracy z Zakładem Robót Publicznych oraz Programem REKARTON zorganizował kolejną edycję konkursu mającego na celu zbieranie zużytych kartoników do mleka i soków z placówek oświatowych zlokalizowanych na terenie miasta.

Kontakt

Krajowa  Izba Gospodarcza
Przemysłu Spożywczego i Opakowań
Al. Wilanowska 97E,  02-765 Warszawa
Tadeusz Pokrywka
Prezes KIGPSiO

tel.: 22 853 74 06
fax: 22 742 10 45
tel. kom.: 605 259 815
e-mail: kig-ps@kig-ps.pl
Znajdź nas również na facebooku: konto Fb

Projekt i wykonanie - Netmax