Pierwsza w Polsce latarnia z kartoników w Gdańsku

22 kwietnia 2013 r., z inicjatywy Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Gdańsku, odbyła się akcja o charakterze edukacyjno-ekologicznym „Dzień Ziemi w Gdańsku. Recykling daje owoce... na Przymorzu”. Tym razem celem akcji, oprócz zbierania zużytych kartoników po mleku i sokach, była nie tylko edukacja, ale również integracja.

Kolejna odsłona akcji „Recykling daje owoce”, prowadzonej cyklicznie w największych miastach Polski, odbyła się w Gdańsku w Dniu Ziemi, dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników WTZ oraz uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej PSOUU, Koło w Gdańsku. W akcji licznie uczestniczyły dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które wymieniały przyniesione ze sobą kartoniki po sokach i mleku na świeże owoce. Do akcji włączyły się nie tylko placówki szkolne z Przymorza, ale i z innych dzielnic Gdańska oraz sąsiedniej Gdyni.

Zebrano tysiące kartoników, których nie sposób było policzyć. Z części z nich uczestnicy zbudowali latarnię morską. Dlaczego właśnie latarnię? Ponieważ budynek PSOUU, a więc miejsce akcji, znajduje się zaledwie 500 metrów od Zatoki Gdańskiej.

Dodatkowo przygotowano stanowiska, gdzie prowadzono warsztaty „recyklingowe”, podczas których uczestnicy zdobili szkło, wytwarzali papier czerpany, a z tworzyw sztucznych także ozdoby, broszki i inne przedmioty.

Pomysłodawcą akcji był Dominik Dobrowolski, podróżnik i ekolog, a jej lokalnym koordynatorem był  Warsztat Terapii Zajęciowej. Partnerami akcji byli: Program REKARTON, Fundacja ProKarton, Partnerstwo Przymorze oraz Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

Kontakt

Krajowa  Izba Gospodarcza
Przemysłu Spożywczego i Opakowań
Al. Wilanowska 97E,  02-765 Warszawa
Tadeusz Pokrywka
Prezes KIGPSiO

tel.: 22 853 74 06
fax: 22 742 10 45
tel. kom.: 605 259 815
e-mail: kig-ps@kig-ps.pl
Znajdź nas również na facebooku: konto Fb

Projekt i wykonanie - Netmax