"Kultura to Natura"

Kultura to natura

W środę, 21 marca 2012 roku, w Pierwszy Dzień Wiosny już po raz czwarty odbyła się akcja „Kultura to Natura”. Akcję wspierał Program REKARTON. Znany ekolog i podróżnik, Dominik Dobrowolski, zawitał tym razem na warszawską Pragę. Podczas imprezy rozdano ponad dwa tysiące biletów do kin, teatrów, muzeów oraz na różne wydarzenia kulturalne. Aby otrzymać bilety wystarczyło przynieść surowce wtórne, baterie, elektrośmieci lub można było też przyjść w ekologicznych przebraniach. Podczas akcji zebrano ponad 5 ton różnych surowców, w tym kartoników, które zamiast na wysypiska trafiły do recyklingu.

To nie pierwsza akcja, podczas której Dominik Dobrowolski zachęcał, aby łączyć ze sobą kulturę i ekologię z obopólną korzyścią.  „Kultura nigdy nie stała w opozycji do natury. Kiedy patrzymy na pierwsze znaki kultury w prehistorii, widzimy, że opisywały one przyrodę. Przykładem mogą być rysunki w jaskiniach, przedstawiające ludzi polujących, tańczących, żegnających zmarłych, korzystających z natury i przypisujących jej boskie cechy. Oczywiście można powiedzieć, że kultura w pewien sposób naturę przekształca, interpretuje, tworzy jej wariacje, ale nie stoi w opozycji do niej. Kultura nie może zatem służyć do niszczenia przyrody, ale do wyławiania z niej rzeczy, które można wytworzyć, przetworzyć, pokazać i wzruszyć się nimi” – powiedział Dominik Dobrowolski.

Tym razem kultura była natchnieniem dla ekologów. Do akcji przyłączyły się 43 warszawskie ośrodki kulturalne pokazując, że kultura może skutecznie wesprzeć ekologię w myśl hasła „Kultura to Natura”.

W segregacji i recyklingu odpadów pomagało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny gromadziła firma Wastes Service Group, a zbiórkę baterii prowadziła firma ERP Batteries Poland. Recykling kartoników po napojach wsparł Program REKARTON. Gospodarzem akcji była Szkoła Podstawowa nr 30 przy ulicy Kawęczyńskiej w Warszawie.

Kontakt

Krajowa  Izba Gospodarcza
Przemysłu Spożywczego i Opakowań
Al. Wilanowska 97E,  02-765 Warszawa
Tadeusz Pokrywka
Prezes KIGPSiO

tel.: 22 853 74 06
fax: 22 742 10 45
tel. kom.: 605 259 815
e-mail: kig-ps@kig-ps.pl
Znajdź nas również na facebooku: konto Fb

Projekt i wykonanie - Netmax