"Kultura to Natura" 2011

kulturaW niedzielę, 5 czerwca 2011 roku, na Placu Wolnica w Krakowie odbyła się akcja „Kultura to Natura”, zorganizowana z okazji Światowego Dnia Środowiska. Jednym z partnerów inicjatywy był Program REKARTON.

Ponad 2 tysiące osób wymieniło surowce wtórne na bilety do kin, teatrów i muzeów, a także na sadzonki roślin. Uczestnicy akcji przynieśli około 20 kilogramów kartoników po mleku i sokach, 2,5 tysiąca kilogramów szkła, 1,9 tysiąca kilogramów papieru, 550 kilogramów plastiku, około 1 tysiąc kilogramów zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, 50 sztuk baterii oraz 140 kilogramów puszek. Łącznie zebrano blisko 6,2 tysiąca kilogramów surowców wtórnych, czyli ponad dwa razy więcej niż w zeszłym roku. Mieszkańcy po raz kolejny potwierdzili, że Kraków jest stolicą kultury, a także pokazali, że chcą zajmować się recyklingiem i chętnie biorą udział w pro-ekologicznych akcjach.

Pomimo upalnej pogody mieszkańcy Krakowa pragnący otrzymać darmowy bilet do kina, teatru czy muzeum, licznie zgromadzili się na kazimierskim placu już przed godziną 10.00, tworząc ogromną kolejkę. Oczekującym na upragniony bilet czas umiliły swoimi występami m.in.: Piwnica Śpiewu Tradycyjnego (tradycyjne polskie pieśni), Johnny Essential (muzyka rockowa) oraz Grupa Tamtamitutu, która zagrała niekonwencjonalny koncert używając jako instrumentów odpadów przemysłowych, m.in. zepsutej pralki „Frania” i węża z odkurzacza. Zespół pokazał tym samym jak można czerpać inspiracje z przedmiotów, które mogłyby wydawać się już bezużyteczne.

Uczestnicy akcji mieli również możliwość udziału w warsztatach art-recyclingu prowadzonych przez Stowarzyszenie TO.pole. Jedną z największych atrakcji było wykonywanie portfeli z kartoników po mleku i sokach. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali z kolei kącik zabaw ekologicznych. Podczas wydarzenia nie zabrakło szczudlarzy, mydlanych baniek oraz pozytywnej energii, dzięki której akcja zakończyła się wielkim sukcesem

Kontakt

Krajowa  Izba Gospodarcza
Przemysłu Spożywczego i Opakowań
Al. Wilanowska 97E,  02-765 Warszawa
Tadeusz Pokrywka
Prezes KIGPSiO

tel.: 22 853 74 06
fax: 22 742 10 45
tel. kom.: 605 259 815
e-mail: kig-ps@kig-ps.pl
Znajdź nas również na facebooku: konto Fb

Projekt i wykonanie - Netmax