Festyn Ekologiczny w Hajnówce
25 września 2010 roku Burmistrz Miasta Hajnówka zorganizował w parku miejskim festyn ekologiczny, podczas którego ogłoszono wyniki konkursów ekologicznych prowadzonych
w szkołach i przedszkolach.
W roku szkolnym 2009/2010 Burmistrz Miasta Hajnówka rozpoczął współpracę z Krajową Izbą Gospodarcza „Przemysł Spożywczy” oraz z Fundacją Ekonomistów Ochrony Środowiska i zasobów naturalnych. Efektem tej współpracy była organizacja konkursu zbiórki kartonów do płynnej żywności w ramach Programu REKARTON oraz dwa konkursy: plastyczny i literacki dotyczące selektywnej zbiórki szkła. Uwieńczeniem całorocznej pracy dzieci i młodzieży był festyn ekologiczny, podczas którego uczestnikom konkursu oraz szkołom, które wzięły w nim udział wręczono nagrody.
Podczas festynu zorganizowano liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Przy współpracy z Programem REKARTON zorganizowany został konkurs „Zbieramy opakowania po kartonach”. Zwycięzcami konkursu zostali: przedszkolak z Przedszkola nr 3 oraz uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 5, którzy w nagrodę otrzymali karnety do Parku Wodnego w Hajnówce. Otrzymali oni także dyplomy oraz gratulacje od Anatola Ochryciuka, Burmistrza Miasta Hajnówka, Władysława Janikowskiego, dyrektora Programu REKARTON oraz od Marty Wilson-Trochimczyk, Kierownika Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Dodatkowo wyróżnienia w konkursie otrzymało 16 osób. W kategorii zwycięskich szkół i przedszkoli najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa nr 5, która otrzymała notebooka oraz Przedszkole nr 2, które dostało w nagrodę telewizor.
Wielką atrakcją festynu była prezentacja czerpania papieru z kartonów do mleka i soków zorganizowana przez Program REKARTON. Dzieci mogły pociąć zużyte kartoniki i wrzucić je do pralki Frania, którą można uznać za małą wersję hydropulpera wykorzystywanego do recyklingu kartonów m.in. w makulaturowi Mondi Świecie S.A. Pod wpływem ruchu ciepłej wody kartonik rozwarstwia się na trzy części: folię aluminiową, folię plastikową i celulozę. Następnie celuloza przelewana jest do beczki i za pomocą sita czerpany jest papier. Kolejnym etapem jest wyciskanie z papieru nadmiaru wody za pomocą starodawnej prasy. Suszenie papieru trwa około 4 godzin w pełnym słońcu lub 12-14 godzin w specjalnej szafie. Pozostała folia aluminiowa i plastikowa poddawane są dalszej obróbce w przetwórniach aluminium i plastiku.
Aktualności »
Forum Nowoczesnej Produkcji to kongres łączący przedstawicieli m.in. przemysłu, transportu, logistyki oraz dostawców rozwiązań technologicznych. Jako Patron Honorowy tego wydarzenia, zachęcamy do wzięcia w nim udziału i uzyskaniu informacji o trendach i wyzwaniach nowoczesnej produkcji w Polsce.
|
W dniach 5-7 lutego 2019 r. w Poznaniu odbyła się jubileuszowa, bo już dziesiąta, edycja "Międzynarodowej Konferencji Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów" organizowana przez firmę Abrys pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania.
|
13 grudnia 2018 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie wzoru formularza sprawozdania o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi za rok 2018.
|