Festiwal Filmowy "Lasy świata i ich mieszkańcy"

Od środy, 26 czerwca, w Kawiarni Naukowej na krakowskim Kazimierzu przez trzy dni trwał festiwal filmowy „Lasy świata i ich mieszkańcy”, zorganizowany przez Polską Zieloną Sieć (PZS) przy współpracy z włoskim Terra di Tutti Film Festival. W ramach festiwalu wyświetlono ponad 30 filmów z Polski i ze świata ukazujących różnorodne problemy z zakresu ochrony zasobów leśnych. Pokazom towarzyszyły debaty, w których wzięli udział zarówno aktywiści ekologiczni działający na rzecz lasówm.in. Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik, Piotr Tyszko-Chmielowiec (wiceprezes Fundacji EkoRozwoju), Jarosław Kasprzyk (Klub Gaja), jak i eksperci – dr hab. Piotr Skubała (Uniwersytet Śląski, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot), Monika Kowalska (specjalistka ds. certyfikacji w NEPCon Polska), Magda Noszczyk (ekspertka ds. edukacji ekologicznej i globalnej PZS), Emilia Ślimko (koordynatorka kampanii Wyżywić świat PZS), Maria Huma i Iwona Bojadżijewa (kampania Kupuj odpowiedzialnie PZS) a także artyści, którym na sercu leży ochrona lasów -Cecylia Malik, Sławomir Shuty. 

W ramach festiwalu goście wzięli także udział w akcji „Recykling daje owoce”, współorganizowanej przez Program REKARTON, Fundację ProKarton oraz Dominika Dobrowolskiego. W zamian za przynoszone zużyte kartoniki po mleku i sokach każdy uczestnik festiwalu otrzymał kilogram truskawek oraz jabłek pochodzących z ekologicznych gospodarstw małopolskich.  Dzięki akcji ponad tysiąc osób biorących udział w festiwalu dowiedziało się, że opakowania kartonowe do płynnej żywności to cenny surowiec wtórny, gdyż składają się one w około 73-88% z papieru, a więc mogą być łatwo poddawane recyklingowi, co ma miejsce także w Polsce. Aby jednak kartoniki trafiły do recyklingu, muszą zostać najpierw zgniecione i wrzucone do odpowiednich pojemników, dlatego tak duże znaczenie ma podnoszenie świadomości konsumentów w zakresie znaczenia prowadzenia poprawnej selektywnej zbiórki odpadów.

Warto podkreślić również, że światowi producenci materiału opakowaniowego (Tetra Pak, SIG Combibloc i Elopak) korzystają głównie z drewna z certyfikatami FSC (Forest Stewardship Council), co oznacza, że lasy, z których pochodzi drewno, są odpowiednio zarządzane pod kątem środowiskowym i społecznym. Dodatkowe informacje na ten temat można znaleźć m.in. na stronach: www.fsc.pl oraz www.posadzdrzewo.pl.

 

Kontakt

Krajowa  Izba Gospodarcza
Przemysłu Spożywczego i Opakowań
Al. Wilanowska 97E,  02-765 Warszawa
Tadeusz Pokrywka
Prezes KIGPSiO

tel.: 22 853 74 06
fax: 22 742 10 45
tel. kom.: 605 259 815
e-mail: kig-ps@kig-ps.pl
Znajdź nas również na facebooku: konto Fb

Projekt i wykonanie - Netmax