Akcja "Kultura to Natura" zawitała na Suwalszczyznę

20 lipca 2013 r. w Smolanym Dębie odbyła się akcja „Kultura to Natura”, której towarzyszyła prapremiera sztuki „Wieczór panieński, czyli pieśń o korowaju”. Mieszkańcy Suwalszczyzny oraz turyści mieli okazję przekazać zużyte kartoniki po mleku i sokach do recyklingu oraz wziąć udział w licznych wydarzeniach kulturalnych.

Kolejna edycja akcji „Kultura to Natura, czyli zamieniamy odpady na kulturalne wypady” została tym razem zorganizowana na Suwalszczyźnie. Podczas imprezy zbierano zużyte kartony po mleku i sokach, które są cennym surowcem wtórnym. Były one symbolicznym biletem wstępu na prapremierę sztuki teatralnej w Teatrze Stodolanym, który mieści się przy gospodarstwie agroturystycznym „U Oli” w Smolanym Dębie i jest nowym miejscem na kulturalnej mapie Suwalszczyzny.

Od godziny 16.00 do wieczora na gości czekały liczne atrakcje: gry i animacje zespołowe z użyciem między innymi piłki do gry wykonanej ze zużytych kartoników, gra terenowa, występ zespołu „Ruczaj” z Maćkowej Rudy oraz spektakl Teatru Śmiesznych Treści „Zgryz”, prowadzonego przez Joannę Łupinowicz. Suwalska grupa teatralna przedstawiła sztukę „Wieczór panieński, czyli pieśń o korowaju” przybliżającą tradycje i obrzędy związane z dawnym weselem, za którą zdobyła główną nagrodę na tegorocznym VI Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Seniorów „Uniwersjada III wieku”. Na koniec scenę przejęli lokalni poeci i muzycy prezentując swoją twórczość.

W trakcie całego popołudnia przybyli goście udowodnili, że kulturalne osoby interesują się także ekologią. Dzięki Dawidowi Karpiowi i połączonym siłom gości ze zużytych kartonów powstał żyrandol na bazie starego wiadra, a najmłodsi uczestnicy imprezy tworzyli lalki i roboty.

Akcję zorganizowano we współpracy z Programem REKARTON oraz Fundacją ProKarton. Pomysłodawcą i organizatorem inicjatywy „Kultura to Natura” jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, a gospodarzem wydarzenia było gospodarstwo agroturystyczne „U Oli” w Smolanym Dębie.

Kontakt

Krajowa  Izba Gospodarcza
Przemysłu Spożywczego i Opakowań
Al. Wilanowska 97E,  02-765 Warszawa
Tadeusz Pokrywka
Prezes KIGPSiO

tel.: 22 853 74 06
fax: 22 742 10 45
tel. kom.: 605 259 815
e-mail: kig-ps@kig-ps.pl
Znajdź nas również na facebooku: konto Fb

Projekt i wykonanie - Netmax